GLT10030B Rotary Encoder φ100mm | Crane & Wind Power OEM Encoder
High-performance 100mm rotary encoder for cranes, tower cranes, wind power, and elevators. Heavy-duty bearings, plate spring connection, 24V linear drive enables long-distance 150m signal transmission.
Product  Model  And  Meaning
GLT10030B           1024L               62M
Category of
product
Type of
product
Form of
main shaft
Contour of
Size of main
shaft,shaft hole
Outlet and
sealing form
ResolutionOutput formOutput signalCable
G:incremental
type
L:path
optoelec-tronics
P:Z-path
optoelec-
tronics
T:Through-
hole shaft
100:
φ100mm
30:φ30mm(default)
35:φ35mm
38:φ38mm
40:φ40mm
45:φ45mm
B:side outlet
metal
F:aviation side
outlet
L:5V drive output
A:24V drive output