GLT10045B Rotary Encoder φ100mm | Heavy Machinery OEM Encoder
Industrial 100mm rotary encoder for cranes, wind turbines, and motors. Plate spring connection, heavy-duty imported bearings, and 24V linear drive for 150m long-distance signal output.
Product  Model  And  Meaning
GLT10045B           1024L               62M
Category of
product
Type of
product
Form of
main shaft
Contour of
Size of main
shaft,shaft hole
Outlet and
sealing form
ResolutionOutput formOutput signalCable
G:incremental
type
L:path
optoelec-tronics
P:Z-path
optoelec-
tronics
T:Through-
hole shaft
100:
φ100mm
45:φ45mm(default)
40:φ40mm
38:φ38mm
35:φ35mm
30:φ30mm
B:side outlet
metal
F:aviation side
outlet
L:5V drive output
A:24V drive output